EVO uz Cēsu pilsdrupu fona

Tieši no ražotājiem Spānijā 

Šis ir stāsts par manu kaislību pret extra virgin olīveļļu (EVO). Šīs kaislības dēļ es kopš 2015.gada sarakstos ar EVO ražotājiem, lai noskaidrotu visu līdz pēdējai niansei, es iepazīstos ar EVO ķīmiskajām analīzēm, konkursu rezultātiem, es pagaršoju un izgaršoju visas EVO, pirms tās piedāvāju savai ģimenei, draugiem un pircējiem. Man extra virgin olīveļļa ir kas vairāk par vienkārši pārtikas produktu. Iespējams, es iedvesmošu arī Tevi!

Ja Tavs vienīgais un galvenais kritērijs EVO izvēlē ir cena (galvenais lētāka kā lielveikalā), tad šī nebūs īstā vieta, kurā atradīsi sev eļļu (tam nebūtu nepieciešama speciāla mājaslapa, kurā gari un plaši skaidrots no kurienes, kādas kvalitātes, garšas, šķirņu utt. EVO šeit ir pieejamas). Ja Tu galvenokārt meklē EVO, kura ir garšīgāka (nu tāda garšīga kā ēdi ceļojuma laikā Itālijā/Spānijā utt.), daudzkārt kvalitatīvāka un veselīgāka kā (liel)veikalā, taču līdz ar to arī nedaudz dārgāka (cenas ir robežās no 15,00 - 49,00 eir/lit atkarībā no tilpuma, bio/"nebio", agrā/vēlā raža u.c.) nekā lētākie lielveikala eksemplāri, tai pat laikā krietni lētāka kā maksātu identiskas kvalitātes eļļa lielveikalā (identiska kvalitāte veikala plauktā maksā no 40,00 - 80,00 eir/lit), tad Tu esi īstajā vietā, un atliek tik piemeklēt gaumei atbilstošu EVO.  

Šajā mājaslapā kopš 2020.gada septembra ir nopērkamas tikai EXTRA VIRGIN kategorijas olīveļļas (EVO), kuras ir starptautiski godalgotas, gardas, svaigas, "ultra premium" kvalitātes, ar zināmu izcelsmi (konkrētu reģionu/  saimniecību). Tās bez starpniekiem regulāri tiek pasūtītas no ražotājiem, kuri tikai pasūtījuma saņemšanas brīdī sapilda EVO traukos (kannās vai pudelēs) un 6-14 dienu laikā tās tiek saņemtas no diviem zemnieku kooperatīviem (Aceites Cazorla,  Nuestra senora de la oliva - Oleodiel) un trīs ģimenes saimniecībām "Oro del Desierto", "Casas de Hualdo" un "Aceites la Maja". 

Piedāvājumā esošās EVO ir dažādām gaumēm – gan maigas un augļainas, gan tādas ar nelielu rūgtu un kaklā kodošu pēcgaršu, gan tādas, kurām ir izteikti spēcīgas garšas īpašības, tai skaitā rūgtā un pikantā nots. Taču, lai nopirktu ne tikai kvalitatīvu EVO, bet arī tādu, kura patiesi atbilst jūsu gaumei (garšo) un lietošanas paradumiem, ir svarīgi arī nedaudz izglītoties. Tādēļ es ļoti ieteiktu palasīt sadaļās “Izglītojoši” un "Jautājumi un atbildes" pieejamos rakstus, pirms iegādāties EVO šeit, vai jebkur citur uz pasaules. Tajos jūs, cerams, radīsiet atbildes uz daudziem sev neskaidriem (ar EVO saistītiem) jautājumiem – kādu eļļu salātiem, kādu cepšanaivai EVO jāgaršo rūgticik ilgs ir tās derīguma termiņš, kādu iepakojumu pirktkādas olīvu šķirnes eļļu izvēlēties un vēl, un vēl. 

Es, Ingus Linē, ne tikai esmu pagaršojis, bet arī ikdienā (kopā ar savu 3 bērnu ģimeni) lietoju visus produktus, kurus piedāvāju nopirkt šajā interneta veikalā. Varu par katru no tiem sniegt ne tikai ķīmisko analīžu datus par to kvalitāti, bet arī “latvieša vēderam” saprotamus ieteikumus (kuru eļļu labāk lietot kēksiņu mīklai, kurā cept pankūkas, kurā steiku, kuru uzpilināt jau gatavai brokastu omletei, kuru ēst vienkārši ar apgrauzdētu maizi, kuru uzdāvināt omei, kuru hipsterīgajam draugam utt.). Gaumes un garšas izjūtas ir dažādas, tāpēc varu parādīt tikai ceļa sākumu, tālākais jau paliek katra paša ziņā.

Extra virgin olīveļļu jau izsenis cilvēki dēvējuši par “šķidro zeltu”, ko pamazām pierāda arī neskaitāmi zinātniski pētījumi, par tās pozitīvo ietekmi uz veselību, sākot ar matiem, nagiem un ādu, beidzot ar sirds un asinsvadu sistēmu, kuru slimības Latvijā un pasaulē ir galvenais nāves cēlonis. Mani personīgi vairāk par zinātniskajiem atklājumiem pārliecina fakts, ka olīvkoks ir vecākā vai viena no vecākajām (dažos avotos minēts, ka pat 8000 gadu) kultivētajām kultūrām, un EVO cilvēki ir lietojuši uzturā jau tūkstošiem gadu, atšķirībā no dažos gadu simtos mērāmās sēklu un/vai rafinēto eļļu vēstures. Zinātnes uzskati mēdz mainīties, piemēram, sviests aptuveni pirms 50 gadiem tika pasludināts par kaitīgu, nesen atkal tika “reabilitēts”, un pasludināts par veselīgu, taču - ja produkts ir pārbaudīts dzīvē vairākus gadu tūkstošus, mani tas pārliecina. Un jūs?

Tomēr ir kāda problēma... Pēdējā gadsimta “lielveikalu kultūra”, eļļu rafinēšanas un mārketinga sasniegumi, milzīgās firmas, plāno teflona pannu ražotāji u.c. ir (apzināti) apmulsinājuši patērētāju (it īpaši valstīs, kurās olīveļļa nav vietējais produkts) tik tālu, ka liela daļa attiecībā uz pārtikas eļļu domā kategorijās – “cepšanai, tātad vislētāko rafinēto saulespuķu vai rapšu eļļu”, “olīveļļa - ka tik rakstīts extra virgin un ar atlaidi maksā ap 8,- eir/lit”, “extra virgin olīveļļā cept ir kaitīgi, jo tā ātri dūmo, tāpēc vajag jebkādu rafinēto vai olīvu izspaidu eļļu” utt. Es savā “ēdamās eļļas evolūcijā” no plastmasas pudelēs pildītās, rafinētās eļļas pakāpiena pakāpos uz extra virgin olīveļļas pakāpiena aptuveni 2000.gadā, savukārt savā “extra virgin olīveļļas evolūcijā” no pakāpiena “ka tik extra virgin, galvenais lai lēta cena” uz pakāpiena “garšīga, augstas kvalitātes, svaiga, extra virgin olīveļļa pirkta tieši no uzticama ražotāja, par saprātīgu cenu” pakāpos 2016.gada rudenī. Pamazām man līdzi uz šī pakāpiena pakāpās arī vairums manu draugu. Tādēļ redzot, ka arī Latvijas iedzīvotājiem, kuri ir uzauguši “sviesta un skābā krējuma kultūrā” (kuri arī ir visnotaļ gardi produkti), ir interese arī par garšīgu un kvalitatīvu EVO, nolēmu dibināt šo vietni. Šeit vienkopus ir pieejama vispilnīgākā informācija latviešu valodā par un ap EVO. Varēsiet lasīt sākot ar EVO īpašībām un pielietojumu uzturā, beidzot ar to kā olīvas tiek audzētas un novāktas. Tas viss tādēļ, lai jums (kā, tas bija man) nevajadzētu 15 gadus, kuru laikā saprast, ka tas ko piedāvā lielveikali, ar atlaidi par 8-9,-eir/litrā, visbiežāk nav vārda “extra” cienīgs. Un ne jau dēļ cenas, bet dēļ tā, ka tas vairumā gadījumu ir dažādu ES valstu olīveļļu sajaukums, kurš pamatā ir pildīts Itālijā, norādot vien – ES izcelsme (EU origin), kurš teorētiski klasificējas kategorijai “extra virgin”, taču realitātē, vairums saimniecību, kuras audzē un ražo patiesi kvalitatīvu EVO, atzīst, ka šie parametri ir pārāk demokrātiski, piemēroti lielo ražotāju interesēm, līdz ar to lielākā daļa veikalu plauktos nopērkamās extra virgin olīveļļas būtu klasificējama, labi ja vienkārši virgin, bet ne kā extra virgin.

Pats vislabāk esmu iepazinis Spānijā ražotās EVO, jo Spānija ir pasaulē lielākā olīveļļas ražotājvalsts, līdz ar to augstas kvalitātes extra virgin olīveļļa ir pieejama par zemākām cenām, nekā, piemēram, Itālijas vai Grieķijas ražojuma, tai pašā laikā aplūkojot dažādu pasaules EVO konkursu rezultātus, pamatā pirmajās vietās dominē Spānijas eļļas, kas norāda, ka tā ne tikai nav sliktāka, bet bieži vien ir pat labāka. Taču ja kāds jautātu – “kur iegūst vislabāko EVO pasaulē?”, tas būtu tāpat kā jautāt – “kur ražo visgaršīgākās konfektes pasaulē?”. Nav tādas vislabākās, visgardākās utt. Ir pasaulē vietas, kuras ir ģeogrāfiski piemērotas olīvkoku audzēšanai, līdz ar to arī olīveļļas ieguvei. Ir reģioni, kuru klimats ir pateicīgāks, tādējādi dodot iespēju ražot augstvērtīgākas olīveļļas ar augstu polifenolu saturu utt., bet daudz kas ir atkarīgs no konkrētā ražotāja uzskatiem, godaprāta, centības, zināšanām, iespējām un mērķiem.

Mājaslapā izlasāmos rakstus pamatā tulkoju no dažādiem Spānijas EVO ražotāju blogiem, kā galveno izmantojot saimniecības “Oro del Desierto” (Tuksneša zelts) blogu (ar viņu laipnu atļauju), kā arī konsultējoties ar olīveļļas ekspertiem vairākās paaudzēs - pašiem šīs saimniecības īpašniekiem. Šīs godalgotās (2019.gadā tā tika atzīta par labāko EVO ražotni Spānija, no aptuveni 1800 Spānijas EVO ražotnēm, un 2. labāko pasaules Bio EVO ražotni!) saimniecības bioloģiskās extra virgin olīveļļas, kopš 2008.gada ir ieguvušas simtiem apbalvojumu pasaules līmenī, pēdējos septiņus gadus stabili turoties starp Top 3 pasaules bioloģiskajām extra virgin olīveļļām. Domāju, ka tas neprasa komentārus vai nevieš šaubas par viņu ekspertīzes līmeni.

Mergaoliva organic logo
 

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

Salidzini.lv logotips